Ivan Angelov Panov

Ivan A. Panov se narodil 28. dubna 1972 v Pleven, Bulharsko. Již od dětství se zajímal o umění, navštěvoval nedělní kreslení, tvořil i pomocí dláta a vždy vnímal design jako součást života.

Mladému umělci, tvůrci a vypravěči, jsou nejbližší starožitnosti, antické předměty, které nazývá jednoduše "REINKARNACE" resp. oživuje staré hodnoty tím, že jim vdechuje zcela nový život.

Svá díla a pohled na svět prezentuje výstavou pod názvem "ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI", v níž ukazuje to, co momentálně prožívá, všechny své pocity: lásku, radost, štěstí, zoufalství, úzkost, smutek, stesk, veselost.

Jeho expozice obšírně vypráví o skutečném rozletu, víře v člověka a o osudu různých národů  a kultur. Odvážným a dokonalým způsobem, prostřednictvím naší fantazie, spojuje LIDI na jednom místě. Vypráví o sobě, jakoby hovořil o všech lidech nebo naopak vypráví a sděluje tajemství o muži, ženě, stínu a nás všech, kteří se skrýváme za zavřenými dveřmi. S otevřenýma očima vidíme bezpočet lidských osudů, které autor ukazuje prostřednictvím svých příběhů       o pohárech.

Každý z nich je jiný, jedinečný a zvláštní, vyrobený s velkým množstvím energie. Každého je třeba se dotknout, abychom uslyšeli příběh z dávných dob, vnímali jedno město, jeho ulice, paláce a vily. Buďme trpěliví a obraťme se do minulosti. Uvidíme okna Berlina, Prahy, Vídně, Grazu, Budapešti... Uvidíme lidi, kteří otevírají dveře, aby ucítili podzimní vítr nebo jarní vůni šeříku.

Při vytváření svých uměleckých děl sní Ivano prostoru, o hudbě, která opomíjí prostor.          Sní o umění slova, ještě nevysvětlitelnějším než je umění hudby, neboť zahrnuje hudbu.         Sní o čtvrté dimenzi, transfinitních číslech, která nelze vypočítat. Sní o bloudění v labyrintu.  Sní o životě zrcadel. Sní o Hladové zdi. Sní o slovech, knihách, symbolech, jedinečném štěstí.

Při pohledu na předměty Ivana Panova pociťujeme nekonečnou říši, vesmír, mikro i makro svět, minulost i budoucnost, nostalgii za ztraceným časem, nedotknutelnost, ženu. Prostřednictvím jeho uměleckých děl objevujeme skutečnosti, které objevují všichni lidé: lásku, vášeň, odvahu, touhu být někým jiným, ironii, přátelství, život.