Ateliér Konvalinkovy

Ateliér rodiny Konvalinkových se nachází na krásném romantické místě v historickém srdci Jihočeského kraje na zámecké cestě v Českém Krumlově. Tvoří zde tři generace výtvarných umělkyň, kde každá z nich vyrábí, prezentuje a prodává svá jedinečná díla.

V roce 2001 zpřístupnila tento ateliér veřejnosti Vladimíra Konvalinková. Vladimíra se věnuje keramice především užitně dekorativního charakteru. Předmětům denního užívání vdechuje eleganci a styl a přináší tak radost a krásu do všedního života. Zaměřuje na práci na hrnčířském kruhu a její díla vychází z rotačních tvarů. V posledních letech cíleně porušuje symetrii tím, že perfektně vytočené tvary následně deformuje modelací, řezáním, vykrajováním, propichováním nebo vlepováním jiných točených kusů, takže vznikají předměty bizarních tvarů ve výsledku často ještě kombinované s dalšími materiály - především kovem nebo sklem.

Přestože se jí tak otevřelo nepřeberné množství variací, zůstává u uměřenosti a nejde proti charakteru daných materiálů. To platí i ohledně barevnosti, kdy se podřizuje možnostem výpalu v elektrických pecích. S oblibou používá oxidy železa, manganu, mědi, které nanáší stříkací pistolí a prolíná je s glazurami, aby získala matný nebo naopak lesklý povrch. Cílem je dosáhnout rustikality, zemitosti a nechat přitom vyznít materiál - hlínu. Výjimku tvoří použití červené glazury s vysokým leskem, která s matnými výrobky ostře kontrastuje.

Stanislava studovala uměleckou tvorbu v oblasti sochařství, a její tvorba se ubírá více umělecko-dekorativním směrem. Vytváří sošky i sochy andělských tvarů s jemností a něžností dívčích obličejů, které zjemňují a harmonizují prostor, ve kterém se nachází, dodávají mu eleganci a lehkost.

Matka s dcerou vedou a provozují rodinný podnik, do nějž se integrovala i nejmladší generace, také dívka zabývající se kresbou a malbou. Každá z nich do něj vkládá odlišného ducha, nicméně obě používají stejný materiál, kterým je keramická hlína a jejich díla se vzájemně krásně doplňují a tvoří kompaktní celek.

Obě umělkyně spolupracují s architekty a svými artefakty (osvětlovací tělesa, vázy, kachle, mísy, nápojové sety, sošky, busty, sochy...) se spolupodílí na zařízení interiérů. V exteriérech se prezentuje převážně replikami historických váz na štíty domů, terakotovými prvky památkářského charakteru či keramickými plastikami do zahrad. Vytváří vždy originály, zásadně nepoužívají formy, každý jejich výtvor je unikát. Jejich realizace jsou v Praze, Českých Budějovicích, Českém Krumlově a na mnoha dalších místech Jihočeského kraje.

.